• 2009 Gegužė 13

Ginčijamasi, ar reikia leisti lietuviškuose dokumentuose rašyti svetimas pavardes raidėmis, kurių nėra lietuviškoje abėcėlėje. Kitas klausimas, atleiskite už kalambūrą, - ar leisti lenkams sulenkinti jų pavardes?

Žinote, kaip mano pavardė būtų rašoma lenkiškai? Dowgiallo. Tai jau tikrai kitas žmogus. Visiškai ne giminė, nors pagal legendą visi Daugėlos – giminės. Kadaise su vienu tokiu Dovgialu susiginčijau, nes jis kategoriškai, net labai agresyviai tvirtino, kad tai lenkiškos kilmės pavardė. Tiesa, jis negalėjo pasakyti, kiek Dovgialų kaimų ir miestelių yra Lenkijoje, kas lyg ir patvirtintų pavardės lenkišką autentiškumą. Bet ir tai jam nesutrukdė apkaltinti mane nacionalizmu.

Buvo ir kita komiška situacija. Lenkų rinkimų akcijos politikai išleido Lietuvos žemėlapį, kuriame visi pavadinimai buvo sulenkinti. Ypač jie didžiavosi “lenkišku” Wilkomierz (Ukmergė). Bandžiau paaiškinti, jog anksčiau miestas vadinosi Vilkmerge, todėl ir atsirado tokia variacija, beje, ir rusiškai – Vilkomir. Žinoma, likau išvadintas nacionalistu. Bet vienas iš jų, smalsuolis, ilgai žiūrinėjo į žemėlapį ir stebėjosi, kaip taip yra, kad Lietuvoje visus miestus įkūrė lenkai, o lietuviai tik vieną – Nidą.

Dar vienas komiškas prisiminimas. Jau tolimais 1991-siais buvau Lenkijoje, ir grupelė vietos patriotų mane smarkiai sukritikavo, kodėl jų Adam Mickiewicz man yra Adomas Mickevičius. Vyrai buvo rimtai nusiteikę, kas žino, gal būčiau gavęs lupti, jei ne vienas senukas, kuris visus nuramino: “Ko jūs iš lietuvių norite, pas juos net gūdžiais stalinizmo metais Stalin oficialiai buvo pravardžiuojamas Stalinasu!” Ir pasiūlė susitaikymo tostą.

…Kas dėl dabartinės diskusijos, tai tegul lenkai ir nelenkai rašo kaip nori, bet į lietuviškus dokumentus bei spaudą nesikiša. Dar prieis iki to, kad ir rusai pradės reikalauti, kad jų pavardės būtų rašomos rusiškais raštmenimis. O kinų – kiniškais.

Galite sekti naujienas RSS 2.0 pagalba.

1 Komentaras

  1. 1
    abrozdelis 
    2009 Gegužė 14

    teisingai. kalba reikia ginti muru. juolab, kad yra siulomas kompromisas-rasyti taip, kaip tariama,o skliausteliuose -orginalo. Jei jau kazkam labai reikia..
    Siaip lietuviai isgyvena kitose salyse be “nosiniu”, “pauksciuku”, “ilguju”. Isgyvens ir lenkai be savo sz ir w…

Parašykite komentarą