• 2009 Gegužė 1

Nuaidėjo Gegužės 1-ji – Tarptautinės darbo žmonių šventė. Tačiau žvelgiant į saujelę žmonių, žvaliai kulniuojančių Gedimino prospektu, linksma nebuvo.

Lyg pasityčiodamas iš šventinės idėjos, kolonos priekyje važiavo turistinis atviras autobusas. Jam iš paskos ėjo profsąjungiečiai. Toliau sekė nedidutė socialdemokratų kolona, kurios priekyje plačiai šypsojosi tikras darbo žmogus Algirdas Butkevičius. Iškart už socdemų – būrys Naujosios sąjungos (socialliberalų) atstovu su kitu darbo žmogumi – Artūru Paulausku – priešakyje. Soclibams iš paskos ėjo mišri grupelė, mosikavusi vienintele „Fronto” partijos vėliava. Iš autobuso aidėjo šūkis: „Duonos, darbo, pinigų!”

Nors organizatoriai skelbė, kad eisenoje dalyvavo 1500-2000 žmonių, iš tikrųjų jų buvo daug mažiau. Žiniasklaidoje pranešama, kad Kaune Gegužės 1-sios švęsti susirinko 200 žmonių. Ir tai krizės apimtoje Lietuvoje, kurioje per savaitę užregistruojama daugiau nei 7 tūkst. bedarbių!

Gegužės 1-oji pelnytai laikoma kairiųjų švente – ne veltui dešiniosios partijos savo vėliavų į eiseną neatsiuntė. Matyt, tarp dešiniųjų nėra dirbančiųjų – ten vien vadovaujantys.

Šventė atsirado prisimenant pirmąjį sėkmingą dirbančiųjų streiką 1886 metais Čikagoje. Reikalaudami aštuonių valandų darbo dienos, net 400 tūkst. darbininkų gegužės 1-ąją išėjo į gatves. Šis protestas davė savo vaisių – daliai darbininkų darbo diena buvo sutrumpinta. Tų pačių metų gegužės 3 dieną vyko nauji protestai, kurių metu policija šaudė į žmones. Vietos teismas teisė protestuotojus, o keturis pagrindinius jų vadovus pasmerkė myriop. Po įvykių Čikagoje Gegužės 1-oji minima kaip diena, skirta darbininkų protesto aukoms atminti. Lietuvoje pirmą kartą ji buvo švenčiama 1892 m. Vilniuje.

Jei nebūtų buvę socdemų ir soclibų, šiemetinė kolona būtų atrodžiusi tiesiog komiškai. Nors nei socdemų, nei soclibų negalima vadinti kairiosiomis partijomis. Jos tik imituoja kairumą, o socialliberalai ir neslepia esantys „centro kairieji”.

Per dvidešimt metų, kai kairioji mintis buvo sutrypta į purvą, niekas nepasikeitė. Visuomenė ir toliau šlubčioja viena dešine koja ir suka ratus aplinkui. Jau pranešama, kad BVP nukrito daugiau nei 12 procentų.

Tai kur pasidėjo dirbantieji, kad net į savo šventę nesusirenka? Manau, bijo tapti manipuliuojamais „netikrų pranašų”, netiki kairiosiomis partijomis bei jų politiniais lyderiais.

Kategorija: Dienoraštis | Tags: ,
Galite sekti naujienas RSS 2.0 pagalba.
Parašykite komentarą