• 2015 Sausis 11

Rusijos agresija Ukrainoje kiek suvienijo Lietuvos visuomenę, bet Nepriklausomybės aušroje Vytauto Landsbergio pradėtas tautos susiskaldymas neišnyko ir, deja, viešumoje tebėra agresyviai nusiteikusių propagandistų, siekiančių susikaldymą išlaikyti. Jiems bet kas, jeigu tik turi savo kitokią nuomonę – tautos priešas ir Rusijos agentas. Vertinant politinių viešųjų ryšių prasme toks propagandos stilius Lietuvoje, palyginti neseniai išsivadavusioje iš Sovietijos, yra vienintelis teisingas kelias primetant visuomenei savitas žaidimo taisykles. Visiems kitiems belieka arba kukliai patylėti, arba rizikuoti būti išvadintais Kremliaus agentais.

Karinė Rusijos pergalė Ukrainoje išgąsdino pasaulį ir artimiausius jos kaimynus. Jau aišku, kad nebebus jokio „russkij mir“ ir pačios Rusijos, kaip atsvaros Jungtinėms Valstijoms – šioje pozicijoje įsitvirtina Kinija. Praktiškai išsipildo Barako Obamos replika, kad Rusija yra regioninė valstybė. Finansų krizė šį įspūdį dar labiau sustiprina – tai šalis, gyva vien žaliavų eksportu. Pramoninių Vakarų priedėlis. Ji netgi negali vykdyti žaliavinės užsienio politikos, kaip kokie arabai, nes iš energijos resursų eksporto gaunamos pajamos jau avansu būna įskaičiuotos į Rusijos biudžetą. Jeigu Kremlius sugalvotų neparduoti Europai naftos, jam prieš tai tektų gerokai pamąstyti, kuo užkišti biudžeto skyles, iš ko mokėti pensijas ir atlyginimus.

Susidūrus su ekonominiais sunkumais, Rusijos agresija Ukrainoje sustojo. Ukraina nesubyrėjo, kaip Maskvoje tikėtasi, o išsirinko naują prezidentą ir tapo aišku, kad ji niekada neformuos jokių sąjungų su Rusija. Kremlius patyrė pralaimėjimą ir tapo morališkai izoliuotas. Sunku įsivaizduoti, kad tokiomis sąlygomis Vladimiras Putinas tęstų karinę akciją Ukrainoje ar pradėtų karą su NATO. Taigi, Lietuva, paradoksalu, tapo saugesnė, nei buvo iki Maidano įvykių. Tiesa, rusofobai turi kitą nuomonę – kad Rusijos agresija tik stiprės. Visomis kryptimis: jų teigimu tai Kremlius slapta iniciavo „Islamo valstybės“ atsiradimą, pakurstė idiotus sušaudyti karikatūristus Paryžiuje. Ir toliau už bet ko, kas pasaulyje blogai, jie įžvelgs Kremliaus ranką.

„Dešinieji komentatoriai“ savo darbą atliko – šiandien Rusijos propagandos mašinai daug sunkiau įtakoti Lietuvos visuomenę, nei tai buvo galima daryti vykstant antiskalūninei kampanijai ar „Garliavos sukilimui“. Kremlius stokoja pinigų rublio kursui išlaikyti, juolab jis neturės pinigų agresijai, kol naftos kainos mažėja. Ar ilgai jos išliks tokios žemos? Kai kurie Vakarų analitikai spėja, kad šis Putino košmaras išsilaikys metus, o gal net trejus. Mat Obama užsispyrė parodyti Rusijai jos vietą ir į rinką išmetė JAV išgaunamą naftą. Tuo tarpu nuo Napoleono laikų karui, kaip ir didžiavalstybinei politikai, vesti reikia trijų dalykų: pinigų, pinigų ir pinigų.

Tačiau rusofobai ir „dešinieji komentatoriai“, tik ir laukiantys „žaliųjų žmogeliukų“ kur nors Estijoje apie rusišką Narvą ar Latvijos Latgalijoje, užsižaidė ir varo save į kampą. Pasaulis, taip pat ir negausus Rusijos elito sluoksnis, svarsto, kas bus po Putino? Rusijos diktatorius, tegul ir ne rytoj, bet kris ar bus nuverstas – kaip tai padaryti be vidaus karo ar valstybinio perversmo? Ir ką daryti po to, kaip įdiegti rusams demokratiją, rinkos ekonomiką ir nepriklausomus teismus? Kaip išvaduoti Rusiją nuo užsitęsusios bolševizmo vergovės? Kaip pasiekti, kad Rusija taptų tokia pat demokratine valstybe, kaip Japonija ar Vokietija? Kas organizuos ir įgyvendins naująjį „Maršalo planą“, koks po karo buvo skirtas vokiečiams ir japonams, o vėliau padėjo stotis ant kojų Pietų Korėjai? Kaip užmegzti kontaktus su tais rusais, kurie pakeis Putino kliką, jeigu rusofobai ir „dešinieji komentatoriai“ dergia absoliučiai viską, kas tik yra rusiška?

Nesakau, kad šiandien, nesakau, kad rytoj, bet pamažu ateina laikas permąstyti santykius su Rusijos neputiniška visuomene, su jos kultūra, verslu ir padėti jos intelektualams surasti išeitį iš, regis, „padėties be išeities“. Išeitis visada yra. Sena ploštelė tegul kol kas sau groja, bet verta pamąstyti, kuo ją pakeisti.

Galite sekti naujienas RSS 2.0 pagalba.

1 Komentaras

  1. 1
    baisus 
    2015 Sausis 12

    Naivu, draugas Daugėla. Nepažįsti Rusijos ir Putino, pasiskaityk rusų saitus. Dundukas visiškas

Parašykite komentarą