• 2013 Balandis 21

Komercinių patalpų nuomojimas didžiuosiuose prekybos centruose automatiškai nereiškia sėkmingos veiklos – nuomininkas bet kada gali būti išmestas į gatvę.

Trauktis nelengva

Vilniaus „Akropolis“ – didžiausias ir bene garsiausias prekybos centras šalyje. Lankytojai negalėjo nepastebėti, kad jame staiga neliko baldininkų.

Prieš trejus metus šį prekybos centrą paliko didžiausias Lietuvoje prekybos namų baldais tinklas „Renlena“. Komentuodama šį žingsnį, „Renlena group“ bendrasavininkė Lena Žemaitienė „Valstiečių laikraščiui“ sakė, kad apsispręsti buvo nelengva: „Juk „Akropolis“ reiškia didelius pirkėjų srautus“.

„Daugelio nuomone, pasitraukimas iš didžiųjų prekybos centrų yra labai rizikingas sprendimas, – pasakojo L.Žemaitienė. – Be to, net kai kurie mūsų partneriai netikėjo, kad tai padaryti išvis yra įmanoma neprarandant apyvartų.“

Be to, L.Žemaitienės teigimu, net ir būdami bene didžiausi nuomininkai, verslininkai patyrė didelį „Akropolio“ valdytojų terorą. „Su mumis buvo elgiamasi kaip su baudžiauninkais – tai pagrindinė mūsų išsikraustymo priežastis“, – prisiminė ji, pridūrusi, kad iki šiol tęsiasi teismai dėl patirtų įvairių nuostolių atlyginimo.

Pabėgusi iš „Akropolio“, „Renlena“ įkūrė specializuotą baldų prekybos centrą Vilniuje. Ji teigia užimanti trečdalį prekybos namų baldais rinkos bei pusę korpusinių baldų namams rinkos šalyje, o didžiuosiuose miestuose nuomojasi per 18 tūkst. kvadratinių metų ploto. L.Žemaitienės teigimu, klientai nuo 1994-ųjų veikiančią „Renleną“ vis tiek susirado. „Reiškia, turėjome ir tebeturime savo pirkėjų srautus“, – teigė ji.

Tačiau prekybos milžinas „Renlenai“ atkeršijo. Po ilgų teisinių ginčų Vilniaus apygardos teismas kovo 7 d. priteisė jai sumokėti „Akropolio“ valdytojui – uždarajai akcinei bendrovei „Ozo turtas“ – 16,4 tūkst. Lt nesumokėtą nuomos mokestį, 231 tūkst. Lt nesumokėto mokesčio už komunalines paslaugas ir papildomą mokestį; 17,8 tūkst. Lt delspinigių ir kitas sumas. Be kita ko, „Renlenai“ priteista sumokėti net už tą laiką, kai ji realiai negalėjo vykdyti veiklos, nes buvo atjungta elektra. Tiesa, šį sprendimą „Renlena“ apskundė.

„Akropoliui“ palankų sprendimą priėmė teisėja Rita Kisielienė, prieš keletą metų skandalingai išgarsėjusi tuo, kad „Vilniaus prekybos“ savininkų naudai priėmė sprendimą dėl kainos už sklypą, kuriame turėjo būti statomas antrasis „Akropolis“ Vilniuje, sumažinimo.

Plotas neliko tuščias

Dar 2006 m. birželio pradžioje tuometinis Vilniaus „Akropolio“ valdytojas Česlovas Urbonavičius džiaugėsi „Renlenos“ įsikūrimu, kas leido skelbti „Akropolį“ „vienu didžiausių Baltijos šalyse baldų prekybos salonu“.

„Beveik 9000 kvadratinių metrų prekybos ploto baldų salone veiks „Akropolio“ pirkėjams jau žinomos „Renlena“, „Auster ir Ko“ bei latvių „Nakts mebel“ parduotuvės, kurios gerokai išplės savo asortimentą. Pirkėjams jos pasiūlys kur kas daugiau prabangių baldų“, – pareiškė Č.Urbonavičius tuomet išplatintame pranešime spaudai.

2010 m. išsikrausčius „Renlenai“, nekilnojamojo turto konsultacijų bendrovės „ICA Real Estate“ direktoriaus Arnoldas Antanavičius, vertindamas tų metų komercinių patalpų nuomos tendencijas, išskyrė „Akropolį“, kurio „valdytojai sugebėjo išnuomoti laisvas baldų centro „Renlena“ patalpas, užėmusias 6,5 tūkst. kvadratinių metrų plotą, o tai sudaro beveik 7 proc. viso prekybos centro ploto“.

Paliko „ant ledo“

Atsilaisvinusiose patalpose buvo įkurtas „Akropolio“ baldų centras, kuris iš viso jungė 27 baldų bei interjero prekių pardavėjus ir buvo vienintelis baldų prekybos salonas nespecializuotame prekybos centre.

Tačiau nuo Naujųjų ir šie baldininkai palikti „ant ledo“ – prekybos centro vadovai nutarė jų nuomojamus plotus perduoti drabužių prekybos milžinei „H&M“.

Išvaryti prekybininkai susijungė į UAB „Baldininkų klubas“ ir planuoja persikelti į prekybos centrą sostinės pakraštyje, kur birželį bus atidarytas baldų centras „Baltic“. Naują įmonę įkūrė 12 iš anksčiau „Akropolio“ baldų centre dirbusių baldų prekybos įmonių.

Rinkos stebėtojai skeptiškai vertina tokį mažųjų baldininkų bendradarbiavimą, nes jie tarp savęs konkuruoja. Prekybininkai ir neslepia, kad naują vietą rado sunkiai, mat baldų prekybai reikia didelių ir erdvių prekybos plotų, o toks jų susijungimas yra priverstinis.

“Valstiečių laikraštis”, 2013.04.20

Galite sekti naujienas RSS 2.0 pagalba.
Parašykite komentarą