• 2013 Balandis 18

Seimas dar kartą pradėjo svarstyti nutarimo projektą, kuriuo būtų skelbiamas referendumas dėl dvigubos pilietybės įteisinimo. Kaip ir 2007 metais, baiminamasi, kad bus daug žmonių, turinčių Lietuvos ir Rusijos pilietybę, o tai esą keltų grėsmę šaliai.

Kito kelio nėra

Nutarimo projektą užregistravo Seimo Darbo partijos frakcijos narys Artūras Paulauskas, surinkęs 36 parlamentarų parašus. Siūloma referendumą surengti kartu su kitais metais vyksiančiais Prezidento rinkimais.

„Konstitucinis Teismas išaiškino, kad Konstitucija Lietuvos piliečiams draudžia būti ir kitos valstybės piliečiais“, – „Valstiečių laikraščiui“ sakė A.Paulauskas.

Tačiau, A.Paulausko teigimu, globalizacija stiprėja, tad apie dvigubą pilietybę nuolat diskutuojama ir ji sulaukia prieštaringų vertinimų, tad referendumas yra vienintelis būdas pakeisti Konstitucijos 12 straipsnio 2 dalį ir įtvirtinti nuostatą, kad Lietuvos pilietis gali būti ir kitos valstybės piliečiu.

Pagal dabar galiojantį Pilietybės įstatymą, dvigubą pilietybę leidžiama turėti tiems, kurie išvyko iš Lietuvos iki 1990-ųjų arba kitos šalies pilietybę įgijo automatiškai. Turintieji dvigubą pilietybę nuo gimimo, sulaukę pilnametystės, turi apsispręsti, kurią pilietybę pasirinkti.
„Referendumą būtų galima surengti per Prezidento rinkimus. Praktika rodo, kad renkant Prezidentą rinkėjų aktyvumas būna didžiausias, tad yra ir nemaža tikimybė, kad referendumas įvyks ir tauta pareikš savo nuomonę“, – teigė A.Paulauskas.

Iniciatoriai siūlo referendumui pateikti tokį tekstą: „Pritariu, kad Lietuvos Konstitucijos 12 straipsnio antra dalis būtų išdėstyta šitaip: „Lietuvos Respublikos pilietis gali būti ir kitos valstybės piliečiu“.

Referendumas laikomas įvykęs, jei savo nuomonę pareiškia daugiau nei pusė rinkimų teisę turinčių ir į rinkimų sąrašus įrašytų asmenų.

Emigrantų lūkesčiai

Pasak A.Paulausko, svarbiausius tautos gyvenimo klausimus turi spręsti tauta, savo nuomonę išreikšdama referendumu. Nuo pat 1991 m. įvykusiais laikomi tik 5 referendumai, kuriuose tauta reiškė savo nuomonę dėl nepriklausomybės, SSRS kariuomenės išvedimo ir žalos atlyginimo, dėl Konstitucijos priėmimo, dėl stojimo į ES, o praėjusiais metais – dėl atominės elektrinės statybų.

„Per du dešimtmečius daug ypač svarbių klausimų buvo kelta, svarstyta ir priimtas ne vienas, tačiau referendumai nebuvo rengti, ir Lietuvos žmonių nuomonės nebuvo klausiama. Būtų naudinga sužinoti žmonių nuomonę apie vadinamąją naktinę mokesčių reformą, pensijų mažinimą, išmokų karpymą ar nekilnojamojo turto mokestį. Tačiau sprendimai buvo priimti vienašališkai, nesitariant su valstybės kūrėja – tauta“, – teigė jis.

Pasitaiko, kad net per referendumą tarto tautos žodžio politikai nevertina, kaip atsitiko su referendumu dėl atominės elektrinės statybos. „Esu įsitikinęs, kad valdžia turėtų dažniau kreiptis į savo tautą ir klausti jos nuomonės. O tauta iš savo atstovų valdžioje turėtų reikalauti atsakomybės ir veiklumo. Taip būtų randamas konsensusas. Nebereikėtų tautiečiams imtis radikalių nepritarimo valdžios sprendimams išraiškų, nebereikėtų daužyti Seimo langų ar pogrindyje planuoti protesto akcijų“, – sakė A.Paulauskas.

Kaip „Valstiečių laikraščiui“ sakė Seimo narė, Konstitucijos komisijos vadovė Rimantė Šalaševičiūtė, įvertinus emigracijos mastą ir tai, kad daugybė žmonių yra įgiję kitos valstybės pilietybę, klausimas yra ypač aktualus. Pirmiausia tai susiję su emigrantų lūkesčiais. „Šiandien sunku rasti šeimą ar giminę, kuri neturi emigravusiųjų iš Lietuvos. Nesiimčiau spręsti, kokie būtų referendumo rezultatai, bet tikrai yra daug vilties, kad žmonės referendume aktyviai dalyvautų“, – sakė ji.

Baiminamasi Rusijos

O Seimo opozicijos lyderis, konservatorių pirmininkas Andrius Kubilius mano, kad A.Paulausko siūloma nutarimo formuluotė dėl dvigubos pilietybės yra „visiškai netinkama ir diskredituojanti dvigubos pilietybės perspektyvą Lietuvoje“.

„Įgyvendinus tokią nuostatą, esą gali atsirasti nemažai asmenų, kurie turėtų Lietuvos, ir Rusijos pilietybę arba Lietuvos ir Lenkijos pilietybę“, – sakė jis šią savaitę vykusioje spaudos konferencijoje.

„Aš visą laiką buvau už tai, kad Lietuvos išeiviai, lietuvių kilmės asmenys turėtų kur kas daugiau galimybių įgyti antrą pilietybę ir išsaugoti Lietuvos pilietybę. Bet tokia perspektyva, manau, tikrai nėra tai, ko turėtų būti siekiama, galvojant apie lietuvių kilmės asmenis, išeivius po karo, ar po 1990-ųjų išvykusius iš Lietuvos, gyvenančius kur nors Amerikoje, Britanijoje ar Airijoje, ir siekiančius išlaikyti ir savo lietuvišką pilietybę, jei įgyja teisę į kitos šalies pilietybę“, – sakė A. Kubilius.

Jis teigė matantis neatsakingą kai kurių kairiųjų partijų politikavimą. „Mano įsitikinimu, tokia iniciatyva yra neapgalvota ir kelia nemažai grėsmių, todėl tikrai raginčiau neskubėti dėl jos svarstymo, o surinkti visų partijų atstovus ir tartis dėl tokios Konstitucijos pataisos, kuri būtų racionali“, – pažymėjo Seimo opozicijos lyderis.

Tai jau antras bandymas

„Dar 2007 m. Seime buvau pateikęs Seimo nutarimo dėl referendumo dėl dvigubos pilietybės paskelbimo projektą. Tuomet mano pasiūlymas sulaukė karštų diskusijų ir kritikos dėl dvigubos pilietybės blogio, esą atversiančio kelius Rusijos įtakos didėjimui ir kitoms grėsmėms, kurios tuo metu gal buvo daugiau menamos nei realios. Tačiau projektas dėl referendumo po Seimo pritarimo buvo nusiųstas svarstyti atsakingiems komitetams. Šie vieningai paprieštaravo tikindami, kad ruošiamas įstatymas ir referendumo Konstitucijai keisti nebereikia. Dabar pagrindiniai mano nutarimo projekto priešininkai viešojoje erdvėje jau teigia priešingai“, – teigė A.Paulauskas.

„Manau, nuolat grėsmes iš Rytų matantis A.Kubilius vėl kažką painioja, – sakė A.Paulauskas. – Mes nekalbame apie tai, kad Rusijos piliečiai galėtų įgyti Lietuvos pilietybę. Mes tik siekiame, kad šią teisę turėtų lietuvių kilmės piliečiai, nesvarbu, kur jie gyvena ir kada paliko Lietuvą.“

Jo teigimu, referendumo rezultatai „baigtų diskusijas, įtvirtintų visos šalies piliečių nuomonę ir patvirtintų Lietuvos, kaip teisinės valstybės, principus“.

“Valstiečių laikraštis”, 2013.04.17

Galite sekti naujienas RSS 2.0 pagalba.

4 Komentarų

 1. Man Rusijos grėsmė trukdo į tualetą normaliai nueit. Nubėgu greitai, kelnes žemyn, šaunu – ir lauk. Nes Maskva juk bet kada gali smogti, reikia būti pasiruošusiam kiekvieną akimirką.

 2. 2
  piktas 
  2013 Balandis 19

  “Чистосердечное признание смягчает вину” (с), HAjau. Tau atleista dėl sovietinės smarvės, skleidžiamos Lietuvoj. Viduriuok toliau

 3. 3
  Bugi-vugi 
  2013 Balandis 25

  Vis dar dirbi Paulauskui, Arūnai? :) Sena meilė nerūdija?

 4. Bugi-vugi, Paulauskui niekada nedirbau. Dirbau Naujosios sąjungos (socialliberalai) Infocentro vadovu 1998-2002 m.

Parašykite komentarą