• 2013 Kovas 13

Klaipėdos rajono Lūžgalių kaime girtas sutuoktinis žiauriai, kelias valandų kankinęs, nužudė žmoną. Keturių vaikų motina kvietėsi policiją, tačiau pagalbos nesulaukė.

Įstatymas galioja tik teoriškai

Atsitikus nelaimei paaiškėjo, kad moteris buvo mušama penkerius metus ir vyrui teismas buvo uždraudęs lankytis žmonos namuose. Kaip „Valstiečių laikraščiui“ sakė Seimo narė Aušrinė Marija Pavilionienė, šis faktas parodė, kad nors Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymas ir priimtas, tačiau jis neįgyvendinamas: „Policija nepasiruošusi atpažinti šeimoje kylančių grėsmių.“

Jos teigimu, policija ir socialiniai darbuotojai buvo pripratę, kad moteris periodiškai mušama ir nekreipė į tai dėmesio. „Turime gerai parengtą įstatymą, tačiau policija teisinasi pareigūnų ir lėšų trūkumu“, – apgailestavo parlamentarė.

Jos nuomone, policijos pareigūnai turėjo stebėti smurtautoją ir atskirti nuo šeimos. „Deja, tai nebuvo padaryta, – sakė M.A.Pavilionienė. – Įstatyme labai gražiai parašyta, kad pareigūnai turi nedelsdami reaguoti ir pranešti specialiems pagalbos centrams ir vaikų apsaugos teisių tarnybai, nes vaikai priversti stebėti smurtą.“

„Įstatyme pasakyta, kad šita moteris turėjo atsidurti specialiame pagalbos centre ir gauti visokeriopą pagalbą, – sakė ji. – Kur šita pagalba?“

Moterų parlamentinės grupės narė M.A.Pavilionienė papasakojo, kad, priėmus įstatymą, buvo ketinta atsakingiems pareigūnams vesti kursus, kaip atpažinti smurtą šeimoje. Tačiau dėl didelės policijos kadrų kaitos šie planai liko neįgyvendinti. Parlamentarės įsitikinimu, policija turėtų suformuoti atskirą padalinį tokioms problemoms spręsti. „Yra sukurti padaliniai kovai su terorizmu ar su narkotikų platinimu, tad turėtų būti sukurta kažkas panašaus ir smurto šeimoje prevencijai“, – sakė ji.

Krizės frontas

Policijos generalinis komisaras Saulius Skvernelis pripažino, jog pareigūnai į moters maldavimus gauti apsaugą reagavo „visiškai netinkamai“, ir pridūrė, kad tarnybinis patikrinimas ir ikiteisminis tyrimas atsakingus asmenis įvardys. Tačiau policijos generalinis komisaras neatskleidė, kodėl praėjus mėnesiui po įvykio policija vis dar nenori paviešinti savo vidaus tyrimo išvadų ir kodėl tik dabar pradedamas ikiteisminis tyrimas.

„Yra vienas „bet“, kurį reikia žinoti, – sakė jis. – Penkti metai policija gyvena krizės fronto sąlygomis. Kai kuriuose komisariatuose trūksta penktadalio pareigūnų, biudžetas sumažėjo ketvirtadaliu. Klaipėdos rajone šiandien dirba vienas policijos ekipažas. Jeigu vienu metu gautas kitas iškvietimas į tokio paties pobūdžio įvykį dėl smurto, o pirmame pranešime tiesiog buvo konstatuota, kad grįžo vyras, kuriam draudžiama lankytis, tas įvykis tuo momentu nebuvo prioritetinis. Ir tai reikia suvokti.“

Tiesa išaiškėjo

Policija bandė meluoti ir dangstyti savo neveiklumą. Pareigūnai mėgino tikinti žurnalistus, kad negalėjo nuvykti pas moterį, nes nežinojo adreso. Tačiau telefonu pagalbos ieškojusi moteris aiškiai pasakė, kur gyvena. Aukos artimieji sakė, kad tą vakarą iš nužudytosios mobiliojo telefono policijai skambinta ne kartą, tačiau tarnybinį patikrinimą atlikę policijos vidaus tyrėjai teisinosi negalintys išsiaiškinti, ar buvo skambinta, nes šiuo metu policijos budėtojų pokalbiai nebeįrašinėjami. Neįrašinėti labai patogu, nes taip galima išvengti atsakomybės.

Žurnalistai vis dėlto gavo patikimų įrodymų, kad pagalbos centras informavo policiją, kaip nuvykti pas auką ir kad ji bijo neblaivaus smurtautojo. Budėtoja moteriai pasakiusi, kad pareigūnai informuoti, ji turinti jų sulaukti. „Po kiek laiko, nežinote? – klausė nevilties apimta moteris. – Po valandos bus?“ Budėtoja atsakė: „Taip.“ Tačiau po penkių valandų kankinimo pagalbos maldavusi moteris buvo nužudyta.

Be to, policija bandė aiškinti, kad moteris nevengė taurelės, bet nužudytosios kaimynai tai neigė.

Prokurorai pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl galimo tarnybinių pareigų neatlikimo, policininkams gresia reali laisvės atėmimo bausmė.

“Valstiečių laikraštis”, 2013.03.13

Galite sekti naujienas RSS 2.0 pagalba.
Parašykite komentarą